W wyniku przeprowadzonej w drugiej połowie 2018 roku weryfikacji, dwie nasze firmy członkowskie: PKN Orlen S.A. oraz Santander Polska S.A. znalazły się wśród 31 spółek wchodzących w skład indeksu spółek społecznie odpowiedzialnych - RESPECT Index.

Każdego roku Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie ogłasza skład indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie (RESPECT Index). Jest to pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej indeks spółek społecznie odpowiedzialnych. Obejmuje on swoim portfelem polskie i zagraniczne spółki z Głównego Rynku GPW i działa od 2009 roku.  Mogą do niego aspirować spółki o najwyższej płynności, działające zgodnie z najwyższymi standardami społecznej odpowiedzialności biznesu, nienagannie komunikujące się z rynkiem poprzez bieżące i okresowe raporty. Firmy pretendujące do indeksu przechodzą trójstopniową weryfikację, prowadzoną przez GPW oraz Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych.

Wyniki notowań indeksu RESPECT pokazują, że spółki tworzące ten wskaźnik charakteryzują się wyższą stopą zwrotu niż przeciętna rynkowa wyrażona indeksem WIG. Od listopada 2009 roku do grudnia 2018 r., w ciągu dziewięciu lat istnienia indeksu, zwiększył on swoją wartość o 70 proc. W tym czasie indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o 47% a WIG20 spadł o 4%. Dane te pokazują jak duże znaczenia ma dla inwestorów społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstwa.

 

Źródło: www.gpw.pl

Projekty

Zapisz się na Newsletter

Zgadzam się na Polityka prywatności
EEN-NET-PL.jpgLogo-Krakow_H_rgb.jpgb-in-malopolska.pngbiznes i nauka w krakowie logo.jpglogo_cam.jpgorganizacje pozarzadowe logo krakow.jpgparp.pngsantander_mpb2021.png