Mobile World Congress – Barcelona

W dniach 27 lutego-2 marca 2017 roku odbył się w Barcelonie Mobile World Congress, impreza, która od lat gromadzi w jednym miejscu wiodących światowych graczy w zakresie mobilnych technologii IT, będąca głównym wydarzeniem roku w tej branży, a więc doskonałą sceną do prezentacji swoich możliwości, zapoznania się z nowinkami branży, jak i nawiązania nowych kontaktów biznesowych. W 2017 roku uczestniczyło w nim łącznie ponad 100 000 profesjonalistów z 208 krajów. Po raz kolejny z rzędu sieć Enterprise Europe Network była organizatorem zaaranżowanych wcześniej spotkań B2B dla firm podczas tego wydarzenia, zaś po raz pierwszy ich partnerem został ośrodek Enterprise Europe Network przy Izbie Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, który promował spotkania w Małopolsce, a także wspierał organizacyjnie firmy biorące w nich udział. Na uczestnictwo w nich ostatecznie zdecydowały się 3 firmy z naszego regionu, ale na uwagę zasługuje fakt iż aż dwie z nich, firmy Solid Brain Sp z o.o. i Zafiro Sp. z o.o., podpisały w efekcie udziału w tych spotkaniach umowy biznesowe z nowymi zagranicznymi klientami.
Także w roku 2018 Izba będzie współorganizatorem tych spotkań, na które już można się rejestrować poprzez stronę https://mwc2018.b2match.io/, gdzie obejrzeć też można profile uczestników już zarejestrowanych.
Idea spotkań zakłada, iż każda uczestnicząca w nich firma tworzy sobie bezpośrednio po rejestracji swój elektroniczny profil, dzięki któremu inni uczestnicy mogą się zapoznać z jego dorobkiem i oczekiwaniami względem potencjalnych partnerów, tak aby mogli ocenić, czy warto się z nią spotykać. Pomiędzy rejestracją, a publikacją profilu od firmy wymagane jest uiszczenie opłaty w wysokości 310 euro, jednak jest to wydatek, który przynieść może miarodajne korzyści, ponieważ po umówieniu co najmniej 2 spotkań firma dostaje w pakiecie wejściówkę na World Mobile Congress, zaś każdy profil jest oglądany przed wydarzeniem od 50 do 150 razy. Zaproszenia do rozmów firmy wysyłają sobie same poprzez utworzone przy rejestracji konta, poprzez które mogą także odrzucać zaproszenia nie pokrywające się z ich zainteresowaniami. W 2018 roku każdego dnia od 26 do 28  lutego odbędzie się po 4 sesje spotkań, jednak uczestnicy na swoich kontach zastrzec mogą dostępność tylko podczas wybranych z nich. Ośrodek EEN przy IPH w Krakowie oferuje wszystkim firmom z Małopolski pomoc w rejestracji, doborze odpowiednich partnerów do rozmów i w innych kwestiach organizacyjnych. Zainteresowani proszeni są o kontakt z Markiem Pustułą (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 12 428 92 66).
Zachęcamy do pójścia śladem uczestników ubiegłorocznej edycji i skorzystania z możliwości jakie dają spotkania brokerskie podczas Mobile World Congress!


Szkolenie dla przedsiębiorców – ograniczenie ryzyka w handlu międzynarodowym poprzez zastosowanie instrumentu akredytywy

Z inicjatywy naszego klienta, firmy ES SYSTEM K Sp. z o.o., która intensywnie rozwija swoją działalność na arenie międzynarodowej, zostało zorganizowane w Izbie w dniu 16 listopada 2017 r. bezpłatne szkolenie dla przedsiębiorców pt. „Akredytywa – bezpieczna forma rozliczenia w handlu międzynarodowym, która rozwija nowe relacje biznesowe”.   

Do współpracy przy organizacji tego wydarzenia zaprosiliśmy naszą firmę członkowską, Raiffeisen Polbank, która z wielkim zaangażowaniem włączyła się w realizację przedsięwzięcia, w tym w szczególności zapewniła wysoce wyspecjalizowanego eksperta, posiadającego długoletnie doświadczenie w zakresie obsługi akredytywy.

W szkoleniu wzięło udział 35 osób, przedstawicieli 20 firm z Małopolski. Okazało się bardzo udanym przedsięwzięciem, zarówno pod względem merytorycznym, jak również organizacyjnym. Świadczą o tym zarówno bardzo pozytywnie opinie uczestników wyrażone w ankietach ewaluacyjnych, ale przede wszystkim feedback, który otrzymaliśmy od części uczestników jakiś czas po jego zakończeniu. Informacje zdobyte w trakcie szkolenia przyczyniły się do podniesienia poziomu wiedzy nt. korzyści  wynikających z zastosowania tej formy płatności, zarówno z punktu widzenia eksportera, jak i importera. Ponadto bardzo cenne dla firm okazały się praktyczne wskazówki dotyczące tego, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy nawiązywaniu współpracy gospodarczej szczególnie z nowym zagranicznym kontrahentem, aby zminimalizować ryzyka towarzyszące wymianie międzynarodowej. Równie przydatne były informacje dotyczące kierunków polskiego eksportu ze szczegółowym omówieniem wymogów proceduralnych w najbardziej popularnych destynacjach eksportowych.         

Z uwagi na liczne sugestie przedsiębiorców zainteresowanych omawianą tematyką, którzy nie zdołali wziąć udziału w szkoleniu we wskazanym terminie z powodu braku wolnych miejsc, zaplanowano realizację jego drugiej edycji w pierwszym kwartale 2018 r.

Wszystkich przedsiębiorców z Małopolski zainteresowanych udziałem w zaplanowanym szkoleniu, jak i innych organizowanych przez nas wydarzeniach, zachęcamy do kontaktu z naszym Ośrodkiem Enterprise Europe Network (Małgorzata Rak, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 12 428 92 57).

China_IPR.pngEEN-10lat.pngLogo-Krakow_H_rgb.jpgb-in-malopolska.pnglogo_cam.jpgparp.png