Każdego roku w grudniu, począwszy od roku 2001, w siedzibie Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie odbywają się spotkania z cyklu „Kultura –Media –Biznes”, których inicjatorem i gospodarzem jest Pan Andrzej Zdebski – członek Rady IPH, prezydent Izby w latach 2001 - 2017.
Spotkania poświęcone są wymianie poglądów na temat współpracy mediów, kultury i biznesu dla rozwoju Krakowa i Małopolski, ponadto uczestnicy spotkania dyskutują o możliwych inwestycjach dla kultury w Krakowie.
Co roku przyznawane jest specjalne wyróżnienie IPH dla osoby lub instytucji, która zasłużyła się w danym roku dla kultury. Do tej pory byli to między innymi Jerzy Stuhr, Anna Dymna, Nigel Kennedy, Andrzej Starmach, Andrzej Mleczko, Piwnica pod Baranami, Mariusz Kwiecień czy Andrzej Sikorowski.
Do tej pory uczestnikami spotkania byli m.in: Anna Dymna, Bogusław Nowak dyr. Opery Krakowskiej, Franciszek Gałuszka kanclerz krakowskiej PWST, Zofia Gołubiew b. dyr. Muzeum Narodowego w Krakowie, red. Jan Poprawa, prof. Włodzimierz Roszczynialski – rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości, Piotr Baran – Radca IPH, prezes firmy członkowskiej PROINS SA.
Lista Laureatów od 2001r.
2001 prof. Jerzy Stuhr – za 616 przedstawień oszałamiającego „Kontrabasisty”, granego niemal na całym świecie
2002 Anna Dymna – za stworzenie Salonu Poezji, który po dwóch latach na stałe wrósł w krakowski krajobraz, a co więcej znajduje coraz więcej naśladowców w innych miastach Polski.
2003 Nigel Kennedy - sława światowej wiolinistyki, za osobiste zaangażowanie i znaczący wkład w międzynarodową promocję Krakowa oraz wzbogacenie swoim talentem i artystyczną pasją krakowskiego środowiska muzycznego.
2004 Andrzej Starmach - za profesjonalne i niepowtarzalne prowadzenie aukcji dzieł sztuki, stworzenie wzorca aukcjonera, 13 edycji aukcji Wielkiego Serca oraz otwarcie w Podgórzu własnej galerii o niespotykanej atmosferze.
2005 Andrzej Mleczko - za „otwarcie oddziału krakowskiej galerii w Warszawie i utrzymanie się tam do dziś”.
2006 Piwnica pod Baranami: za 50-letnią działalność kulturalną w Krakowie.
2007 Sławomir Mrożek za: „ napisanie i wydanie ostatniej prawdopodobnie książki- „Uwagi osobiste”
2008 Krzysztof Penderecki : za dokonania w twórczości artystycznej nagroda będąca równocześnie "Ukłonem Krakowa w uznaniu twórczości mistrza Krzysztofa Pendereckiego w 75 - rocznicę urodzin".
2009 Mariusz Kwiecień: krakowianin, światowej sławy śpiewak operowy, za wspaniały sezon 2008-2009 i udział w bezprecedensowym nagraniu dla deutsche grammophon „ łucji z lammermooru” w wykonaniu zespołu metropolitan opera.
oraz
Grzegorz Hajdarowicz za znaczący udział w produkcji odnoszącego sukces dystrybucyjny w stanach zjednoczonych filmu” city island.”
2010 Andrzej Sikorowski „w 40 lecie pracy twórczej, za poetyckie teksty, ze szczególnym uwzględnieniem słów piosenki „ Nie przenoście nam stolicy do Krakowa”.
2011 Wilhelm Sasnal „ Za drogę twórczą z ul. Floriańskiej, z galerii Marty Tarabuły, w której wystawiał swoje pierwsze prace, do Whitechappel gdzie dziś widuje się jego dzieła ”.
2012 Maciej Stuhr za dwa ważne dokonania artystyczne – role w „Obławie” Marcina Krzyształowicza i „Pokłosiu” Władysława Pasikowskiego”.
2013 Opera Krakowska, która w 2013 roku po raz pierwszy znalazła się w pierwszej pięćdziesiątce najlepszych oper na świecie.
2014 Zespół SKALDOWIE za 50 lat sukcesów w kształtowaniu gustów muzycznych kilku pokoleń w pogoni za króliczkiem, nie tylko na dworcu Kansas City z prześliczną wiolonczelistką całą w skowronkach, pokochani przez wielu i to nie tylko wiejskich listonoszy.
2015 Marek Stryszowski za podtrzymanie tradycji i organizowanie najstarszego festiwalu jazzowego na świecie Krakowskich Zaduszek Jazzowych”.
2016 Zbigniew Wodecki za wkład w kulturę polską i 40 lat kształtowania gustów muzycznych kilku pokoleń Polaków.
2017 Anna Polony i Jerzy Trela za całokształt twórczości artystycznej oraz sukces i perfekcję w rolach z repertuaru nie do końca poważnego i pokazanie wspaniałego „ variete” warsztatu aktorskiego w spektaklu „ Powróćmy do dawnych lat” w Teatrze Variete Kraków 2017.