Sąd polubowny powołany został do bezstronnego i niezawisłego rozstrzygania sporów cywilnoprawnych, szczególnie w zakresie krajowego i międzynarodowego obrotu gospodarczego.
Sąd polubowny, to niepaństwowa instytucja prawna znajdująca się poza systemem sądownictwa powszechnego, powołana ustawą do rozstrzygania sporów cywilnych.
Sądy polubowne organizacyjnie dzielą się na:
- sądy powoływane przez strony dla rozstrzygnięcia określonego sporu, zwane sądami "ad hoc"
- sądy stałe powoływane przez różne instytucje np. Izby Przemysłowo-Handlowe.
Uprawnienia sądów polubownych oraz ich zakres działania, a także podstawowe zasady funkcjonowania, są uregulowane w V części kodeksu postępowania cywilnego.
Sądy polubowne zapewniają szybkie rozstrzygnięcie sporów, zaś ich wyroki posiadają ten sam walor i znaczenie, co wyroki sądów powszechnych. Nadają się na tych samych zasadach do egzekucji, jak orzeczenie sądów powszechnych.
Sądy Polubowne są szybsze i w ostatecznym rachunku znacznie tańsze, niż sądy państwowe.
W sądach polubownych sądzą arbitrzy wybrani przez strony, zwykle osoby do których strony mają zaufanie wiedząc, że znają one specyfikę rozpatrywanej materii procesowej. W sądownictwie powszechnym strony nie mają żadnego wpływu na wybór składu orzekającego.
Spory, które można rozstrzygać za pomocą sądów polubownych:
- spory majątkowe,
- o charakterze cywilno-prawnym.
Uchwałą Walnego Zgromadzenia IPH w Krakowie z dnia 31 marca 2000 roku Sąd Polubowny został wpisany w formalną strukturę organizacyjną IPH.
Zapis na sąd polubowny:
Sekretarz Sądu Michał Babij
tel. (+48 12) 428 92 60
email: