W ramach nowego cyklu podcastów "Biznes po krakosku" w pierwszym odcinku przedstawiamy rozmowę przeprowadzoną przez Zbigniewa Bartusia z dr inż. Darią Hemmerling.
Dr Daria Hemmerling, urodzona w 1989 roku i związana z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, jest adiunktką na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Pracuje w Katedrze Metrologii i Elektroniki, specjalizując się w inżynierii biomedycznej oraz biocybernetyce. Jej badania skupiają się głównie na identyfikacji biomarkerów głosowych, które mogą umożliwić zarówno wykrywanie, jak i monitorowanie przebiegu leczenia chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona czy Alzheimera. Ponadto, zajmuje się analizą głosu i mimiki twarzy w kontekście diagnozowania niewydolności serca.
W swojej pracy dr Hemmerling analizuje mowę pacjentów, a także tworzy innowacyjne aplikacje – zarówno mobilne, jak i oparte na rzeczywistości mieszanej – służące do wczesnego wykrywania zmian w zachowaniu, które mogą świadczyć o pojawieniu się pierwszych objawów chorób. Działa na przecięciu technologii i medycyny, rozwijając wiedzę interdyscyplinarną dotyczącą wczesnych symptomów schorzeń neurodegeneracyjnych, takich jak parkinsonizm i różne formy otępienia. Nowo opracowywane algorytmy mają pomóc w stawianiu dokładniejszych diagnoz, a integracja różnorodnych biosygnałów pozwala na uzyskanie pełniejszego obrazu zdrowia pacjenta.
Dr Hemmerling jest także autorką i współautorką licznych artykułów publikowanych w uznanych czasopismach naukowych o zasięgu międzynarodowym oraz regularnie występuje na ważnych konferencjach zarówno krajowych, jak i światowych. Jej praca otwiera drogę do rozwoju „medycyny awatarów”, która w przyszłości może stanowić wsparcie dla lekarzy, umożliwiając im bardziej kompleksową ocenę stanu zdrowia i precyzyjniejsze diagnozy.
Dr inż. Daria Hemmerling została laureatką Nagród Naukowych 2024 Tygodnika Polityka.
Cykl podcastów "Biznes po krakosku" powstał jako zadanie publiczne współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.