Na stronie Izby w kolejności chronologicznej znaleźć można publikowane na bieżąco szczegółowe informacje o:
-pakiecie Tarczy Antykryzysowej;
-Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej, w ramach której według dostępnych obecnie, wstępnych ustaleń dla przedsiębiorców dostępne będą tzw. Bony Rekompensacyjne w wysokości 9000 zł na każdy zadeklarowany do utrzymania pełen etat. Wsparcie będzie przeznaczone dla podmiotów, w których na moment aplikowania było zatrudnionych od 1 do 49 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Proponuje się również, aby było ono dostępne jedynie dla tych, których obroty spadły o co najmniej 50% w związku z sytuacją epidemiologiczną. Szczegółowe informacje oraz narzędzie do uzupełniania wniosków dostępne będą 4 maja, zaś wnioski składać będzie można od 7 maja 2020 r. W ramach Małopolskiej Tarczy dostępne będą także Pożyczki Płynnościowe na pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem bieżącej działalności firmy i zapewnieniem jej płynności finansowej, które udzielane będą na maksymalny okres do 6 lat, w wysokości do 500 tys. zł. Pożyczki uruchomione będą w maju. Najaktualniejsze informacje nt. Małopolskiej Tarczy dostępne są na stronie RPO Województwa Małopolskiego.
-Punktach Doradztwa Kryzysowego dla przedsiębiorców, które z dniem 30 kwietnia 2020 r. otworzy Urząd Miasta Krakowa oraz krakowskim programie „Pauza”, w ramach którego krakowscy przedsiębiorcy uzyskali możliwość odroczenia zapłaty podatków lokalnych, a także możliwość obniżenia czynszu za lokal komunalny w czasie, gdy firma nie funkcjonowała, zaś za pośrednictwem Grodzkiego Urzędu Pracy udzielane jest dodatkowe wsparcie tj. dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników czy możliwość uzyskania nisko oprocentowanej pożyczki dla firm i dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla samozatrudnionych.
-Tarczy Antykryzysowej 2.0;
Na stronie Izby dostępne są także zwięzłe, praktyczne przewodniki po tym, co w ramach Tarczy Antykryzysowej oraz Tarczy 2.0 dostępne jest dla przedsiębiorców.
W tym miejscu chcielibyśmy jeszcze przypomnieć małopolskim przedsiębiorcom, że także w związku z krajowymi i regionalnymi narzędziami przeciwdziałającymi skutkom obecnego kryzysu do ich dyspozycji jest działający przy Izbie ośrodek Enterprise Europe Network. Regionalne MŚP, które potrzebują indywidualnie skrojonej informacji o tym, które z powyższych narzędzi będą dla nich osiągalne oraz jak z nich skorzystać mogą kierować swoje pytania drogą mailową na adres
Ponadto chcielibyśmy podkreślić, że także standardowe usługi sieci Enterprise Europe Network są obecnie dla firm dostępne, choć bywa że realizowane trochę w innym trybie bądź skupione bardziej na zagadnieniach związanych z walką z epidemią i jej skutkami.
Firmom, które poszukują obecnie partnerów gospodarczych przypominamy, iż oferujemy możliwość znajdywania ich przy pomocy sieciowej Partnership Opportunity Database, gdzie w tej chwili publikowanych jest wiele ofert związanych z pandemią. Działający przy Izbie ośrodek Enterprise Europe Network dysponuje m.in. kontaktami do azjatyckich producentów wyrobów medycznych, a przy pomocy ośrodków sieci zlokalizowanych we wszystkich krajach UE oraz wielu innych jesteśmy w stanie bezpłatnie poszukiwać każdego rodzaju podmiotów biznesowych oraz ośrodków B+R w 66 państwach. Zainteresowani tymi możliwościami proszeni są o kontakt z Małgorzatą Deką (
Wobec braku możliwości organizacji wydarzeń publicznych i podróżowania sieć Enterprise Europe Network oferuje MŚP udział w bezpłatnych wydarzeniach realizowanych wirtualnie. Obecnie zachęcamy polskich producentów tekstyliów do wzięcia udziału w koordynowanych przez szwedzki ośrodek Sieci wirtualnych spotkaniach biznesowych przeznaczonych dla branży tekstylnej Textile Connect 2020, gdzie w dniach 4-8 maja odbyć będzie można indywidualne rozmowy b2b z ponad 20 firmami z Europy Północnej poszukującymi dostawców i podwykonawców (bliższe informacje u Iwony Jordan:
Nasz krakowski ośrodek zamierza w najbliższych dniach reaktywować działalność szkoleniową w postaci webinariów, z których pierwszym będzie webinarium nt. ryzyka walutowego w czasach kryzysu, realizowane 4 maja z partnerem merytorycznym DMK Sp. z o.o. Szczegółowe informacje wkrótce na naszej stronie oraz u Małgorzaty Rak (
Gorąco zachęcamy wszystkie regionalne MŚP do korzystania z naszej wszechstronnej oferty także w tym trudnym okresie!