W roku bieżącym Bank Gospodarstwa Krajowego obchodzi piękny jubileusz 100 lecia istnienia i pracy na rzecz rozwoju kapitału gospodarczego, społecznego i kulturalnego Polski i Polaków. Przyłączając się do licznych gratulacji z okazji tak pięknego jubileuszu pragniemy przedstawić historię współpracy przedsiębiorców zrzeszonych w IPH z BGK.
Każdy samorząd gospodarczy zrzeszający przedsiębiorców, potrzebuje zaufanych partnerów, jeśli jeszcze na dodatek taki partner staje się członkiem społeczności Izbowej oznacza to, że niezawodnie pojawiają się wspólne cele. Tak właśnie wygląda historia współpracy pomiędzy Izbą Przemysłowo-Handlową w Krakowie a Bankiem Gospodarstwa Krajowego, która liczy wprawdzie wiele lat ale od 2018 czyli od wstąpienia BGK do Izby nabrała zupełnie nowego wymiaru. Przeszliśmy wspólnie przez trudny czas pandemii w trakcie którego firmy zrzeszone w Izbie mogły liczyć nie tylko na szerokie wsparcie w postaci webinarów ale także na możliwość skorzystania z zapisanego w tarczy antykryzysowej pakietu pomocy dla przedsiębiorców oferowanego przez BGK oraz na wsparcie Banku w obszarze polityki proeksportowej i proinnowacyjnej w firmach. Ta ostania jest zresztą stałym elementem współpracy pomiędzy IPH a BGK, od lat bowiem odbywają się w Izbie prowadzone przez ekspertów BGK szkolenia wspierające przekształcenia technologiczne w firmach członkowskich.
Niezwykle doceniane przez przedsiębiorców są także instrumenty finansowe proponowane przez BGK takie jak dobrze znany Kredyt Technologiczny i Kredyt Ekologiczny finansowane z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, 2021-2027. Kredyt technologiczny to dotacja dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które wdrażają innowacyjną technologię i na jej podstawie rozpoczynają produkcję towarów / świadczenie usług, które są nowe lub znacząco ulepszone. Z kolei Kredyt ekologiczny to dotacja dla przedsiębiorstw sektora MŚP (mikro, małe i średnie) oraz small mid-caps i mid-caps, które chcą zmodernizować posiadaną infrastrukturę (np. budynki, maszyny i urządzenia). Efektem tej modernizacji musi być ograniczenie zużycia energii pierwotnej w zmodernizowanym obszarze o przynajmniej 30 proc. w porównaniu do bieżącego zużycia.
Innym ważnym obszarem w który zawsze Bank Gospodarstwa Krajowego włącza się z ochotą są kwestie związane z edukacją ekonomiczną i biznesową młodzieży. W roku bieżącym Bank był partnerem i fundatorem nagród w konkursie „Biznesowa Grywalizacja” realizowanym we współpracy IPH, AGH, BGK i ABB. Konkurs odbywał się w formie gry internetowej, gdzie zespoły musiały zarządzać - w ramach udostępnionej przez AGH aplikacji - wirtualnym przedsiębiorstwem.
Wszystkie te aktywności jasno wskazują że Bank Gospodarstwa Krajowego jest prawdziwym partnerem małopolskich i krakowskich przedsiębiorców i ważnym, aktywnym członkiem Izby.