Od lipca 2016 roku Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie wraz z Urzędem Miasta Krakowa realizowała trzyletni projekt o skróconej nazwie CERIecon (będącej zwięzłym zapisem pełnego tytułu „CENTRAL EUROPE Regional Innovation Ecosystems Network”) dofinansowany z programu INTERREG Central Europe, którego celem było wsparcie innowacyjnych start-upów z Europy Centralnej w rozwoju ich działalności na Jednolitym Rynku Unii Europejskiej.
Projekt zrealizowany został w siedmiu miastach partnerskich, do których obok Krakowa należały Brno, Bratysława, Stuttgart, Rijeka, Wenecja wraz z Weroną oraz Wiedeń jako siedziba koordynatora projektu. W każdej z tych lokalizacji do projektu przystąpiło dwóch partnerów: miasto bądź region oraz izba gospodarcza lub uczelnia wyższa. Latem i jesienią 2017 r. we wszystkich z tych miast otwarte zostały centra wsparcia dla start-upów, w projekcie zwane Playparkami, gdzie debiutujące firmy, których działalność wpisuje się w inteligentne specjalizacje danego regionu otrzymywały wsparcie dostosowane do ich potrzeb, w dużej mierze bazujące na metodologii i materiałach dydaktycznych wypracowanych przez partnerów projektu w pierwszym roku jego realizacji.
W każdym partnerskim regionie pomocą objęte zostały kolejno 3 grupy 10 start-upów, które mogły korzystać z zaplecza projektowego przez 6 miesięcy. Ideą projektu było, aby beneficjenci poza uczestnictwem w specjalistycznych szkoleniach i doradztwie zapewnionym im przez fachowców służyli także sobie nawzajem inspiracją i wymianą doświadczeń oraz czerpali korzyści z możliwości nawiązywania międzynarodowych kontaktów i współpracy ze start-upami z innych regionów partnerskich już od pierwszych dni ich działalności oraz wykorzystali nie tylko możliwości jakie daje im ich własny region, ale także stworzony przez wszystkich partnerów interregionalny ekosystem innowacji. W zakładanym programie zajęć dla nich znajdowały się m.in. wyjazdy na szkolenia i warsztaty w regionach partnerskich projektu oraz udział w 3 międzynarodowych finałach (kolejno dla każdej grupy), gdzie w konkursach opartych m.in. na sesjach pitchingowych wyłanianie były najlepsze biznesowe i społeczne pomysły innowacyjnych firm. Ponadto uczestniczące w projekcie start-upy korzystać mogły ze stworzonych dla nich aplikacji, służących do wzajemnej komunikacji, obserwowania aktywności innych Playparków, zaznajomienia z ich regionalnymi inteligentnymi specjalizacjami, a także testowania i wzajemnej wyceny swoich pomysłów na biznes w oparciu o symulowaną giełdę. Narzędzia te dostępne są na stronie: http://ceriecon-tools.ssr-wien.at/ecosystem.php.
Krakowski Playpark zlokalizowany został pod adresem Centrum B7 w Nowej Hucie i działał w ścisłej współpracy z mającym tam swoją siedzibę Stowarzyszeniem B1, które następnie zmieniło nazwę na Stowarzyszenie Centrum B7 (http://b7.org.pl/). Wsparcia szkoleniowo-doradczego beneficjentom
projektu udzielali w dużej mierze członkowie Stowarzyszenia. Pierwsza grupa start-upów została zrekrutowana w październiku 2017, w dniach 20-24 listopada odbyła wymianę w Playparku w chorwackiej Rijece. Członkowie grupy posiadali bardzo ciekawe pomysły przedsięwziąć biznesowych, wśród których zgodnie z założeniami projektu znajdowały się zarówno innowacje biznesowe jak i innowacje społeczne. W dniach 22-23 lutego w Stuttgarcie odbyły się finały pierwszej grupy (kohorty) w których udział wzięli najlepsi reprezentanci z każdego regionu. Uczestnicy finałów wzięli udział w sesjach pitchingowych i innych formach rywalizacji, których głównym celem było jak najlepsze zaprezentowanie swojego start-upu. Z dumą obwieszczamy, iż pierwsze finały wygrał nasz krakowski startup HyperSky. Do półfinałów doszedł też nasz drugi krakowski reprezentant - Light Tale Studio. Serdecznie gratulujemy!
Współpraca z drugą grupą miała miejsce w okresie kwiecień-październik 2018, w ramach której uczestnicy skorzystali z podobnego programu szkoleniowo-doradczego jak pierwsza grupa zaś w czerwcu odbyli wymianę w Stutgarcie oraz mieli możliwość wymiany doświadczeń ze start-upami z Bratysławy, które z kolei przyjechały na wymianę do Krakowa. Przedstawicielami Polski w drugim finale, który miał miejsce we wrześniu w Wenecji było przedsiębiorstwo społeczne Food & Life aktywizujące niepełnosprawnych poprzez pracę w gastronomii stacjonarnej oraz foodtracku oraz start-up o roboczej nazwie Samojam, którego celem jest wdrożenie na rynek rozwiązania pozwalającego na samodzielną wstępną diagnozę zdrowia zębów u dzieci przy pomocy doustnej kamery i aplikacji interpretującej dostarczone dane. Także i one spotkały się z uznaniem projektowego jury.
W listopadzie 2018 roku Playpark Kraków rozpoczął współpracę z trzecią grupą, której pomysły pod względem innowacyjności nie ustępowały poprzednikom. Jej uczestnicy w styczniu zagościli z kilkudniową wizytą w Playparku w Weronie, zaś sami w ramach wymiany przyjęli u siebie start-upy z Playparku z Wiednia. Projekt zakończył się finałem 3 grupy oraz konferencją podsumowującą, które odbyła się w kwietniu 2019 roku we Wiedniu. Na finał 3 kohorty z krakowskiego Playparku zakwalifikowały się RenVis oraz Little Stork. Wyraźnie widać, iż z każdą grupą (kohortą) poziom biorących udział startupów rósł.
W toku realizacji Projektu wsparliśmy 36 krakowskich startupów. Oprócz Polaków, swoje pomysły na biznes w naszym Playparku rozwijali Węgrzy, Ukraińcy i Białorusini. W szkoleniach i warsztatach udział wzięło 74 osoby, w tym 51 mężczyzn i 22 kobiety.
18 startupów kwalifikowało się do kategorii innowacji społecznych, tyle samo rozwijało innowacje modelu biznesowego lub technologiczne. 14 z nich opracowało swoje filmy promocyjne i prezentacje produktów, 7 jest wciąż na etapie ich tworzenia. Nie każdy startup który brał udział w projekcie zakończył swój udział ze swoim pierwotnym pomysłem na biznes. Niektórzy, w toku realizowanych warsztatów oraz przy współpracy z innymi uczestnikami, zmieniali kierunek rozwoju swojej firmy, co stanowiło ogromną wartość dodaną projektu.
Co najważniejsze, krakowski Playpark stał się miejscem zawiązania się pewnej społeczności połączonej z miejscem i projektem. Kolaboracja rozpoczęła się także pomiędzy uczestnikami różnych kohort co przerosło nasze oczekiwania.
UMK i Stowarzyszenie B7 są zainteresowane w rozwijaniu społeczności startupowej w Nowej Hucie i kontynuowaniu działań rozpoczętych w ramach Interreg CERIecon. Na terenie Playparku nadal będą organizowane szkolenia i warsztaty dla startupów, przy wykorzystaniu sprzętu CERIecon oraz w oparciu o wypracowane w ramach CERIecon metody. Stowarzyszenie B7 otrzymało na wsparcie startupów dotację z UMK, w ramach wsparcia udzielanego NGO przez UMK. Dotacja przeznaczona jest na działania podejmowane do końca 2019 roku.
W Izbie Przemysłowo-Handlowej w Krakowie informacji o projekcie, jego realizacji, celach i osiągniętych rezultatach udzielić może Agnieszka Czubak (tel. 12 428 92 54, e-mail: